Sławno: otwarcie Geoparku i jubileusz 20-lecia Zakładu Nordkalk Sławno

Ewa Ślusarczyk-Kita (ewa.slusarczyk a nordkalk.com), 25.6.2019

Przedostatnia niedziela czerwca była wyjątkowa! Nie tylko uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu długo wyczekiwanego Geoparku w Gminie Sławno, ale i świętowaliśmy jubileusz 20-lecia powstania Zakładu Nordkalk w Sławnie.

Z tej okazji został poświęcony nowy sztandar górniczy z wizerunkiem patronki górników św. Barbary, a wszystkie osoby, które w ciągu tych 20 lat wspierały rozwój Zakładu, zostały uhonorowane pamiątkowymi medalami i dyplomami.

Piotr Maciak, Prezes Nordkalk Sp. z o.o., wspominał: "W marcu 1999 roku Nordkalk stał się właścicielem złoża wapnia i starego zakładu produkcyjnego, należącego wcześniej do firmy Hydropal. W przeciągu 3 lat dokonaliśmy diametralnych zmian w procesie produkcji, wymieniliśmy park maszynowy i uruchomiliśmy nowoczesną kruszarnię kamienia.W 2006 roku uruchomiliśmy nowoczesny młyn do produkcji mączek wapiennych. Kolejnym milowym krokiem było  wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę zakładu produkcji wapna granulowanego AtriGran w 2015. Ta inwestycja stanowiła wzorcowy przykład współpracy pomiędzy przedstawicielami administracji państwowej, samorządowej oraz inwestora prywatnego, jakim jest Nordkalk. Jej powodzenie i ekspresowe tempo realizacji nie byłyby możliwe bez wsparcia uzyskanego od Wójta Gminy Sławno pana Tadeusza Wojciechowskiego, od władz wojewódzkich, od Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i naukowców z Politechniki Łódzkiej. Produkcja granulowanego nawozu w nowym zakładzie ruszyła jesienią 2016 roku, a obecnie nasz produkt AtriGran zdobywa nie tylko polski, ale i zagraniczne rynki."

AndrzejWdowski18

Pośrodku Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, a po jego prawej stronie Pani Irena Kin - matka dra Adriana Kina

Geopark - jak kopalnia wapienia może stać się prawdziwym skarbcem?

Pomysł utworzenia Geoparku powstał z inicjatywy dra Adriana Kina, który jako pierwszy odkrył w kamieniołomie Owadów-Brzezinki skamieniałości z okresu jury sprzed 148 mln lat. Znaleziono tu m.in. szczątki pierwszego odkrytego w Polsce pterozaura (latającego gada), bardzo liczne okazy ryb, zarówno chrzęstnoszkieletowych, jak i promieniopłetwych oraz liczne okazy nowych dla nauki gatunków skrzypłoczy.

JakubSzczechowsk32 JakubSzczechowski10

Uroczystym przecięciem wstęgi Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski otworzył Geopark Owadów-Brzezinki

W pawilonie wystawienniczym można podziwiać tutejsze znaleziska oraz odtworzone modele stworzeń, które żyły na tym terenie przed milionami lat. O merytoryczną stronę projektu z pieczołowitością zadbał dr Błażej Błażejowski z Polskiej Akademii Nauk, który od kilku lat promuje to stanowisko paleontologiczne w Polsce i na całym świecie, organizując przy wsparciu firmy Nordkalk warsztaty dla naukowców i uczniów.

JakubSzczechowski38 img 5560 JakubSzczechowski14 autor MonikaGosławska

Mamy nadzieję, że Geopark stanie się chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną i miejscem wypoczynku dla mieszkańców. W ramach projektu zrealizowanego przez Gminę Sławno powstały także obiekty sportowe przy Gminnym Ośrodku Kultury: nowoczesny plac zabaw, skatepark, siłownia na świeżym powietrzu, boiska wraz z towarzyszącą infrastrukturą.

Warto odwiedzić Sławno - polecamy! :)

Po więcej zdjęć zapraszamy na nasz firmowy fanpage: www.facebook.com/NordkalkPolska​ oraz na stronę Urzędu Gminy Sławno: www.ugslawno.pl/pl/galeria/otwarcie-geoparku

Autorzy zdjęć: Monika Gosławska, Anna Soduła, Andrzej Wdowski, Jakub Szczechowski.

LIDER W BRANŻY

Nordkalk jest wiodącym północnoeuropejskim dostawcą produktów i rozwiązań na bazie kamienia wapiennego. Dostarczamy surowce niezbędne dla wielu gałęzi przemysłu, a nasze rozwiązania pomagają dbać o czyste powietrze, wodę i żyzną glebę.