Nordkalk wspiera lokalne społeczności – podsumowanie 2019 roku

Ewa Ślusarczyk-Kita (ewa.slusarczyk a nordkalk.com), 19.12.2019

Nordkalk jest aktywnie zaangażowany w funkcjonowanie lokalnych społeczności. Już od lat wspieramy inicjatywy na terenie gmin wokół naszych zakładów w Miedziance, Sławnie i Wolicy. Podobnie było w 2019 roku, podczas którego zaangażowaliśmy się w dziesiątki miejscowych działań.

Nordkalk stara się być jak najbliżej okolicznych mieszkańców. Nie mogło nas więc zabraknąć na lokalnych wydarzeniach, które również wspieraliśmy finansowo, takich jak Dzień Piekoszowa, 100-lecie szkoły w Zajączkowie czy Dożynki Gminne w Sławnie. Staramy się również pomagać w organizacji imprez sportowych w naszym regionie. Jesteśmy dumni, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do organizacji III Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego jako główny partner wydarzenia. Zawsze pamiętamy również o najmłodszych miłośnikach sportu – dlatego aktywnie wspieramy Uczniowski Klub Sportowy Sokół Nordkalk Górnik Rykoszyn oraz Wolicki Ludowy Klub Sportowy ŚWIT Wolica.

Uważamy, że warto inwestować w rozwój najmłodszych – nie tylko sportowy, ale również naukowy i kulturalny. W 2019 roku ufundowaliśmy nagrody w IV Gminnym Konkursie Przyrodniczym „Zdrowie człowieka” w szkole podstawowej w Korzecku, dofinansowaliśmy Organizację Ogólnopolskich i Diecezjalnych Dni Młodych w parafii w Opocznie oraz wsparliśmy organizację Gminnego Konkursu Matematycznego dla szkół podstawowych w Bibliotece Centrum Kultury w Piekoszowie. Tych inicjatyw jest znacznie więcej, w tym również ściśle związanych z naszą działalnością. Wsparcie organizacji otwarcia Geoparku w Sławnie, organizacja wycieczki dla uczniów ze szkoły w Polichnie do Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego czy spotkań uczniów okolicznych szkół z górnikiem z okazji Barbórki – to tylko niektóre z nich.

Wspierając ciekawe inicjatywy, nie zapominamy o przyziemnych potrzebach lokalnych mieszkańców. Jako kopalnia wapienia w 2019 roku przekazaliśmy około 1500 ton kruszywa różnych frakcji. Dzięki temu zrealizowano wiele prac w okolicy, w tym utwardzono teren wokół szkoły w Rykoszynie, wyrównano drogi na osiedlu Skałka oraz utwardzono drogi wokół kopalni w miejscowości Gałęzice. Ponadto, kiedy mieszkańcy potrzebują wsparcia w pracach realizowanych we własnym zakresie, zawsze chętnie użyczymy naszego sprzętu, tak jak miało to miejsce w Zajączkowie, gdzie udostępniliśmy ładowarkę do prac przy wiejskiej drodze. Pomagając staramy się, aby nikt nie poczuł się pominięty – na przykład w Skałce utwardziliśmy drogę do pojedynczego gospodarstwa, aby umożliwić utrudniony dotychczas do niego dojazd.

Chociaż o osobach najbardziej potrzebujących pamiętamy nie tylko od święta, to jednak przed Bożym Narodzeniem staramy się im pomagać w sposób szczególny. W ramach Szlachetnej Paczki wsparliśmy materialnie i rzeczowo mieszkańca Stąporkowa oraz starsze małżeństwo ze Sławna, a także przekazaliśmy artykuły spożywcze i chemiczne dla rodziny w trudnej sytuacji materialnej. Paczki świąteczne powędrowały również do okolicznych dzieci. Tym miłym akcentem kończymy ten rok i już myślimy o planach na kolejny – oby był przynajmniej równie bogaty w inicjatywy, jak ten mijający.

inf 2019 2

LIDER W BRANŻY

Nordkalk jest wiodącym północnoeuropejskim dostawcą produktów i rozwiązań na bazie kamienia wapiennego. Dostarczamy surowce niezbędne dla wielu gałęzi przemysłu, a nasze rozwiązania pomagają dbać o czyste powietrze, wodę i żyzną glebę.