Nordkalk przekazał gminie Sławno działki, na których znajduje się Geopark Owadów-Brzezinki

Izabela Ironmonger (izabela.ironmonger a nordkalk.com), 4.6.2020

2 czerwca w Urzędzie Gminy Sławno podpisano akt notarialny przekazania w formie darowizny nieruchomości w obrębie Owadów, na której od 2019 roku działa Geopark. Firma Nordkalk zakupiła działki w ramach inwestycji w zakład Sławno, jeden z pierwszych zakładów Nordkalk w Polsce.

IMG 9224 700

Na zdjęciu: z lewej Wójt Gminy Sławno Pan Tadeusz Wojciechowski i Piotr Maciak Prezes Zarządu Nordkalk Polska

Złoża wapienia dostarczają nie tylko niezbędny surowiec dla wielu gałęzi przemysłu i rolnictwa. Dla geologów i paleontologów odkrywane warstwy kamienia są cennym źródłem informacji o przeszłości, kiedy tereny, na których leży obecna Polska, były ciepłym, płytkim morzem.

Skamieliny sprzed 148 mln lat

Kiedy w wyniku wydobywania kolejnych pokładów wapienia, złoże znajdujące się w gminie Sławno zaczęło odsłaniać coraz to ciekawsze okazy zwierząt sprzed niemal 150 milionów lat (m. in. dobrze zachowany szkielet pterozaura czy ichtiozaura), podjęto decyzję o budowie Geoparku, który stałby się wizytówką turystyczną regionu. Uroczyste jego otwarcie nastąpiło w 2019 roku. – Uruchomienie Geoparku w Sławnie było wynikiem bardzo dobrej współpracy między firmą Nordkalk a samorządem gminy. Nordkalk wszędzie tam, gdzie prowadzi działalność, czuje się istotnym elementem lokalnej społeczności i chce na jej rzecz działać. Ogromnie cieszy nas sukces, jaki odniósł Geopark, o którym tylko rok po otwarciu mówi się, że jest unikalnym miejscem na mapie Polski – mówi Piotr Maciak, prezes zarządu Nordkalk Polska Sp. z o. o. – Przekazując w formie darowizny gminie tereny, na których znajduje się Geopark, domykamy proces zaangażowania się w powstanie tego miejsca. Wierzę, że ta atrakcja turystyczna wniesie duży wkład w rozwój regionu – dodaje. 

JakubSzczechowski38

Na zdjęciu Geopark Owadów - Brzezinki gm. Sławno

LIDER W BRANŻY

Nordkalk jest wiodącym północnoeuropejskim dostawcą produktów i rozwiązań na bazie kamienia wapiennego. Dostarczamy surowce niezbędne dla wielu gałęzi przemysłu, a nasze rozwiązania pomagają dbać o czyste powietrze, wodę i żyzną glebę.