Nordkalk pomaga w popularyzacji paleontologii w województwie świętokrzyskim

Dominik Budny (info a nordkalk.com), 19.2.2021

Nordkalk Polska nawiązał bliską współpracę ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS oraz Instytutem Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk w celu popularyzacji paleontologii. W ubiegłym roku firma przekazała gminie Sławno teren, na którym znajduje się unikatowe w skali Europy stanowisko paleontologiczne, na terenie którego powstał Geopark Owadów-Brzezinki, a teraz planuje wsparcie w edukacji dzieci i młodzieży z gminy Piekoszów w województwie świętokrzyskim.

Program edukacyjny do tej pory był realizowany w gminie Sławno, gdzie były prowadzone cyklicznie warsztaty i wykłady, których głównym celem jest popularyzacja wiedzy przyrodniczej wśród mieszkańców regionu, poprzez inicjowanie atmosfery zrozumienia i poszanowania środowiska naturalnego. - Działania te są w głównej mierze skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej, a także do osób zainteresowanych badaniami i ochroną dziedzictwa przyrodniczego oraz kulturowego naszego kraju – tłumaczy dr hab. Błażej Błażejowski z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie, prezes Stowarzyszenia PHACOPS, jeden z inicjatorów akcji edukacyjnej. – Po sukcesie i dużym zainteresowaniu, jakim cieszyły się wykłady i warsztaty naukowe w gminie Sławno, chcemy do popularyzacji wiedzy o historii życia na Ziemi, której pozostałości w regionie świętokrzyskim jest wiele, włączyć kolejną gminę, Piekoszów – dodaje.

222222

Dr hab. Błażej Błażejewski podczas prezentacji w Szkole Podstawowej w Zajączkowie.

Wykłady zostały przeprowadzone przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS. Wśród tematów, które zostały zrealizowane w ramach projektu, była charakterystyka morskich stworzeń ery dinozaurów, których skamieniałości zachowały się m. in. w pokładach wapienia w województwie świętokrzyskim. Naukowcy też opowiedzieli o nietypowej florze późnej kredy, kiedy klimat w Polsce był zdecydowanie cieplejszy. Jeden z pierwszych wykładów poświęcony był wyjątkowej wystawie w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance „Polscy paleontolodzy w Arktyce i Antarktyce”. – Ogromnie cieszę się, że jako firma możemy zaangażować się w projekty edukacyjne, które będą miały na celu popularyzację paleontologii, poznania świata sprzed setek milionów lat, którego ślady znajdują się z skałach wapiennych. Mam nadzieję, że ta inicjatywa przerodzi się w trwałą współpracę, na której skorzysta przede wszystkim region i mieszkańcy gminy Piekoszów – mówi Piotr Maciak, prezes zarządu Nordkalk Polska. 

LIDER W BRANŻY

Nordkalk jest wiodącym północnoeuropejskim dostawcą produktów i rozwiązań na bazie kamienia wapiennego. Dostarczamy surowce niezbędne dla wielu gałęzi przemysłu, a nasze rozwiązania pomagają dbać o czyste powietrze, wodę i żyzną glebę.