Nordkalk uczestnikiem webinariów dla projektantów dróg i mostów, firm wykonawczych oraz jednostek samorządowych odpowiedzialnych za drogi

Dominik Budny (info a nordkalk.com), 19.2.2021

Jest nam miło poinformować, że Małgorzata Jaroszewicz (Kierownik ds. Zapewnienia Jakości i Systemów Zarządzania w Nordkalk) w tym tygodniu uczestniczyła jako przedstawiciel Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego (SPW) w serii webinariów dla projektantów dróg i mostów, firm wykonawczych oraz jednostek samorządowych odpowiedzialnych za drogi.

W tym roku, z uwagi na sytuacje epidemiologiczną jej prezentacja pt. „Czy tylko granit i bazalt? Dowiedz się jak wykorzystać potencjał kruszyw wapiennych w konstrukcjach betonowych” odbyła się online. Po raz kolejny Małgorzata w imieniu SPW i naszej firmy przekonywała, że kruszywa wapienne są idealnym materiałem budowlanym znajdującym szerokie zastosowanie w branży budowlanej.

prezentacja Małgorzaty

Małgorzata Jaroszewicz podczas prezentacji online.


„Wapień nie jest równy wapieniowi” - podkreślała Małgorzata Jaroszewicz - „a rola kruszyw w betonie jest nie do przecenienia. Uzyskanie właściwości betonu konstrukcyjnego jest możliwe dzięki odpowiednim własnościom zastosowanych w nim kruszyw” - tłumaczyła. Kruszywo determinuje cechy wytrzymałościowe betonu, w znacznym stopniu kształtuje trwałość wyrobów pod względem mrozoodporności, ścieralności, a także gwarantuje trwałość chemiczną. Warte podkreślenia są także cechy estetyczne odgrywające coraz większą rolę.
 
Druga część prezentacji poświęcona była specyfikacjom technicznym i wymaganiom dla kruszyw w betonach konstrukcyjnych i nawierzchniowych. Co warte podkreślenia, prezentacja oparta była na wynikach badań i projektach badawczych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, łamiących stereotypy dotyczące wykorzystywania kruszyw wapiennych w budownictwie infrastrukturalnym. „To bardzo ważne, abyśmy kształtowali świadomość branży budowlanej i drogowej oraz tłumaczyli projektantom i konstruktorom, że wapień jest doskonałym surowcem budowlanym” - podsumowuje Małgorzata Jaroszewicz.

LIDER W BRANŻY

Nordkalk jest wiodącym północnoeuropejskim dostawcą produktów i rozwiązań na bazie kamienia wapiennego. Dostarczamy surowce niezbędne dla wielu gałęzi przemysłu, a nasze rozwiązania pomagają dbać o czyste powietrze, wodę i żyzną glebę.