Wizyta studentów z Wilna w Miedziance

Dominik Budny (info a nordkalk.com), 23.9.2021

Dwa dni temu odbyła się wizyta studentów z Uniwersytetu Wileńskiego z Litwy w naszym zakładzie w Miedziance w ramach geologicznych praktyk terenowych.

Studenci z Wilna odbywają praktyki w Górach Świętokrzyskich w ramach kursu z stratygraficzno-facjalno-strukturalnego, a ich obowiązkowym punktem do odwiedzenia był m.in. Zakład Nordkalk.

IMG 20210921 124509

Podczas wizyty w kamieniołomie, studenci mieli okazje zobaczyć jak uformowały się wapienie dewońskie w złożu Ostrówka oraz zobaczyć jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie skały karbonu są widoczne w innej formie niż znany nam węgiel kamienny.


Na terenie kamieniołomu osady karbonu widoczne są jako łupki oraz wapienie z dobrze widoczną fauną. Nasza kopalnia jest jednym z niewielu takich miejsc w Europie, gdzie można zaobserwować niespotykany nigdzie indziej przekrój geologiczny. Dzięki temu jest to główny punkt praktyk studenckich w rejonie gór świętokrzyskich.


Żaden z uczestników nie wyszedł z pustymi rękami. Studenci mieli okazje znaleźć w ścianie wyrobiska skamieniałości ramienionogów, koralowców oraz liliowców.


Całość wizyty odbywała się zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa, pod czujnym okiem Mateusza Turka, który oprowadzał gości po naszym wyrobisku.

IMG 20210921 124625 IMG 20210921 124658

Po zakończeniu wizyty w kamieniołomie studenci z Litwy pojechali zwiedzać stare kamieniołomy, a aktualnie już rezerwaty, takie jak: Kadzielnia, Wietrznia czy Ślichowice.

LIDER W BRANŻY

Nordkalk jest wiodącym północnoeuropejskim dostawcą produktów i rozwiązań na bazie kamienia wapiennego. Dostarczamy surowce niezbędne dla wielu gałęzi przemysłu, a nasze rozwiązania pomagają dbać o czyste powietrze, wodę i żyzną glebę.