"Ptaki Kielc" doleciały na Polską Stację Polarną

Dominik Budny (info a nordkalk.com), 23.6.2022

​Sezon wakacyjny w pełni. To świetny czas żeby nadrobić zaległości lekturowe i spędzić czas na łonie natury. Wiedzą o tym uczestnicy polskiej ekspedycji polarnej, do których dotarła właśnie książka "Ptaki Kielc". Nordkalk był sponsorem strategicznym tej publikacji.

stacja polarna

Na foto: Kamil Zięba (uczestnik 45 wyprawy na Hornsund).

Polską stację badawczą na Spitsbergenie prowadzi Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Od 1978 r. wykonywane są w niej całoroczne badania z zakresu geofizyki i środowiska polarnego. Z racji, że wśród uczestników wyprawy jest wielu zapalonych ornitologów, jeden egzemplarz na stałe zagościł w biblioteczce najdalej wysuniętej polskiej placówki naukowej.

"Ptaki Kielc" to niezwykła monografia poświęcona ptakom występującym w regionie świętokrzyskim. Kielce wyróżniają bogate walory przyrodnicze i krajobrazowe. Osoby spędzające wakacje w mieście mogą bez problemu zlokalizować miejsca, gdzie występują poszczególne gatunki, a jest ich ponad 230! Album Towarzystwa i Ochrony Przyrody jest pierwszym, tak szerokim opracowaniem ornitologicznym obejmującym obszar miasta oraz podsumowującym historię badań na Kielecczyźnie. Stworzono go zarówno z myślą o zaprezentowaniu oryginalnych wyników badań, jak również przybliżeniu szerokiemu grono odbiorców sylwetek ptaków, jako organizmów o niezwykle interesującej biologii. 

20220622 113853 IMG-20220620-WA0003

LIDER W BRANŻY

Nordkalk jest wiodącym północnoeuropejskim dostawcą produktów i rozwiązań na bazie kamienia wapiennego. Dostarczamy surowce niezbędne dla wielu gałęzi przemysłu, a nasze rozwiązania pomagają dbać o czyste powietrze, wodę i żyzną glebę.