Wapnowanie gleby po żniwach - polecamy lekturę artykułu

Ewa Ślusarczyk-Kita (ewa.slusarczyk a nordkalk.com), 6.6.2018

Zachęcamy do lektury artykułu o wapnowaniu pożniwnym, który ukazał się dziś na portalu dla rolników AgroFakt.pl.

Okres pożniwny to idealny czas na wapnowanie gleby. Na efektywność tego zabiegu, oprócz czasu wykonania, wpływa także rodzaj nawozu. Przeczytaj, jakie wapno sprawdzi się najlepiej!

Nie od dziś wiadomo, że gleba o uregulowanym odczynie gwarantuje lepsze pobieranie składników pokarmowych przez rośliny uprawne. Optymalny odczyn gleby powinien mieścić się w przedziale 5,8-7,2 pH. Wartość odczynu pH poniżej 5,0 wiąże się ze spadkiem plonu spowodowanym zakwaszeniem gleby, a wartość powyżej 7,5 może spowodować jej alkalizację. Jesienne wapnowanie gleby jest bardzo istotnym zabiegiem, gdy chcemy uzyskać wysokie i stabilne plony roślin uprawnych.

Dlaczego należy wapnować?

Wzrost zakwaszenia gleby negatywnie wpływa na dostępność składników pokarmowych, powoduje spadek żyzności gleby czy ograniczenie aktywności drobnoustrojów. Rośliny uprawiane w takich warunkach słabo pobierają składniki pokarmowe z powodu ich ograniczonej dostępności. Dodatkowo gatunki bardziej wrażliwe na zakwaszenie mogą wytwarzać płytki system korzeniowy.

Przeczytaj cały artykuł na stronie AgroFakt.pl

LIDER W BRANŻY

Nordkalk jest wiodącym północnoeuropejskim dostawcą produktów i rozwiązań na bazie kamienia wapiennego. Dostarczamy surowce niezbędne dla wielu gałęzi przemysłu, a nasze rozwiązania pomagają dbać o czyste powietrze, wodę i żyzną glebę.