Historia

rozwój od 1898 roku

Historia - rozwój od 1898 roku

1898: Początek

26 listopada 1898 roku miało miejsce pierwsze spotkanie Rady Dyrektorów Pargas Kalk Aktiebolag. Miejscowy rolnik, Otto Moberg, został mianowany Dyrektorem Zarządzającym. Moberg był człowiekiem z wizją, który rozumiał konieczność zwiększenia dotychczasowego wydobycia i przetwarzania wapienia w Pargas. W 1904 roku zatrudnił inżyniera Emila Sarlina jako głównego eksperta firmy. Sarlin został z czasem Dyrektorem Zarządzającym i pełnił tę funkcję przez 50 lat.

Wydobywany w Pargas wapień był przetwarzany i sprzedawany do papierni, hut i zakładów produkcji celulozy, a w 1910 roku zaczął być także wykorzystywany do produkcji cementu. Z kolei kruszony kamień wapienny był używany przede wszystkim w rolnictwie.

1910: Rozpoczęcie działalności w Lappeenrancie

W 1910 roku Pargas Kalks Aktiebolag rozpoczęła działalność w Lappeenrancie, gdzie został wybudowany pierwszy piec do wypalania wapna. Od samego początku oba miasta - Pargas i Lappeenranta były trzonem działalności firmy w Finlandii.

1914

Uruchomienie pierwszego pieca do produkcji cementu w Pargas.   

Lata 40. i 50. XX wieku

Rozwinięcie produkcji dla segmentu materiałów budowlanych w Finlandii. 

Czytaj dalej

LIDER W BRANŻY

Nordkalk jest wiodącym północnoeuropejskim dostawcą produktów i rozwiązań na bazie kamienia wapiennego. Dostarczamy surowce niezbędne dla wielu gałęzi przemysłu, a nasze rozwiązania pomagają dbać o czyste powietrze, wodę i żyzną glebę.