Historia

rozwój od 1898 roku

Historia w latach 1970-1990

Lata 70.: nowa nazwa, nowe potrzeby

W końcu lat 60. i jeszcze na początku lat 70. XX wieku wapno było używane jako materiał budowlany, w produkcji celulozy i do upraw rolnych. Wraz z rozwojem przemysłu metalurgicznego pojawiło się zapotrzebowanie na nowe rodzaje wapna palonego. Stało się to zalążkiem trwającego do dziś procesu rozwijania nowych produktów i usług. W latach 70. firma zainwestowała duże środki w produkcję wapna nawozowego. Rozpoczęto wówczas także wydobycie w kamieniołomach w Siikainen i Vampula. 

W 1978 r. Pargas Kalk zmienił nazwę na Partek.

Lata 80. XX wieku - nowy cel

We wczesnych latach 80. podjęto dwie decyzje, które znacząco wpłynęły na dalsze losy firmy. Dzięki wejściu w spółkę joint venture z firmą Euroc Mineral Partek mógł rozpocząć wydobycie z największego w krajach skandynawskich złoża kamienia wapiennego - Storugns na szwedzkiej wyspie Gotlandia. W tym samym czasie firma weszła w spółki joint venture ze szwedzką firmą Plüss-Staufer i fińską Ruskealan Marmori.

W połowie lat 80. pozycja Partek stała się tak silna, że firma postawiła sobie za cel zostanie największym producentem produktów na bazie kamienia wapiennego w regionie skandynawskim.

Lata 90. XX wieku - dołączają kraje bałtyckie i Polska

Działalność Partek doprowadziła do powstania niezależnej firmy Nordkalk Oy Ab w sierpniu 1991 roku.

Nastąpiło poszerzenie działalności - zostały kupione estońskie kopalnie wapienia kamiennego i dolomitu, a w 1998 roku Nordkalk przejął firmę Rakke Lubjatehase AS - wiodącego estońskiego producenta tlenku wapnia.
 
W 1996 roku Nordkalk nabył zakład produkcji wapna palonego Rautaruukki w Raahe, a w 1997 SSAB Tunnplåt w Szwecji.

Następnie Nordkalk poszerzył działalność o Polskę, otwierając pierwsze biuro w Gdańsku w 1997 roku. Nazwa firmy brzmiała wówczas: Partek Nordkalk Polska Sp. z o.o. W 1999 roku zakupione zostało złoże wapna i zakład produkcyjny w Sławnie, położonym około 120 km na południowy wschód od Warszawy.  

Czytaj dalej

LIDER W BRANŻY

Nordkalk jest wiodącym północnoeuropejskim dostawcą produktów i rozwiązań na bazie kamienia wapiennego. Dostarczamy surowce niezbędne dla wielu gałęzi przemysłu, a nasze rozwiązania pomagają dbać o czyste powietrze, wodę i żyzną glebę.