Efektywne wykorzystanie surowca
Nordkalk stara się wykorzystywać surowiec w 100% ze względów ekonomicznych i środowiskowych.
Starania dotyczące pełnego wykorzystania surowca dotyczą także produktów ubocznych: skał wydobywanych razem z kamieniem wapiennym, piasku pozyskiwanego podczas płukania, popiołów, które powstają w piecach i przemiałowniach, pozostałości po procesach wypalania i gaszenia wapna. Nordkalk pomaga swoim klientom rozwiązywać kwestie produktów ubocznych w jak najkorzystniejszy sposób.

W 2017 Nordkalk zdołał podwyższyć efektywność wykorzystania materiałów z 96,6% do 97,9%, dzięki zwiększeniu sprzedaży popiołów z pieców do wypalania wapna, a zwłaszcza zwiększeniu sprzedaży surowca skalnego.
Surowiec skalny jest używany do budowy fundamentów pod drogi, lotniska czy elektrownie wiatrowe. Jest dostarczany na przykład do Rosji i krajów bałtyckich do dużych projektów budowlanych.
Wszystkie kamienne surowce z Nordkalku są oznaczone znakiem CE, co jest ważne w procesie sprzedaży, jako że widać wzrost środowiskowej świadomości społecznej. Bardziej korzystne dla środowiska jest płacenie za transport kamienia niż wydobywanie go na nietkniętych terenach wokół prowadzonych inwestycji i wyrzucanie byle gdzie już wydobytego kamienia.
Surowiec skalny występuje zwłaszcza w fińskich kopalniach - na przykład w Lappeenrancie i w Pargas stanowi około 1/3 całości wydobycia.
Wykorzystanie surowca
przetworzony i sprzedany wapień
do składowania i utylizacji
wykorzystanie produktów ubocznych
Chcemy wykorzystywać surowiec w 100%.
W 2017 roku wykorzystaliśmy 97,9% surowca (łącznie z materiałem ze starych zapasów).